Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Wystawa Stała w OKU
  • Wystawa stała

Wystawa Stała w OKU

Czas:
90 min
  • Wystawa nieczynna we wtorek 8 października 2024 

Całość ekspozycji została zaprojektowana tak, by przeprowadzić zwiedzających przez najważniejsze zagadnienia związane z historią Studia Filmów Rysunkowych, ale przede wszystkim z procesem tworzenia klasycznej animacji rysunkowej. Całość, poza wiedzą, dostarcza wizytującym wystawę dużej ilości rozrywki i zabawy.

  • Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut, grupy zorganizowane (w roku szkolnym): 90 - 120 minut.
PRZYDATNE INFORMACJE

Ekspozycja została podzielona na przestrzenie tematyczne:

  • Historia Studia Filmów Rysunkowych
W 1947 roku grupa marzycieli postanowiła tworzyć filmy animowane. Nie mieli doświadczenia i niezbędnego zaplecza technicznego, Polska była zubożała i zniszczona po wojnie. Czy to mogło się udać? Jak najbardziej! Dowiedz się, jak to się wszystko zaczęło i przejdź z nami drogę od filmów tworzonych na rentgenowskich kliszach aż do nowoczesnych komputerów.

  • Proces tworzenia scenariuszy i postaci w animacji rysunkowej
Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini, Kuba i Śruba przeżywają przygody i dostarczają nam emocji. W jaki sposób zostali powołani do życia? Czym jest storyboard i jak wprawić rysunki w ruch? Przyjrzyj się postaciom z filmów - zarówno w postaci szkiców ołówkiem, jak i kolorowych celuloidów.

  • Proces powstawania teł w animacji
Miejsca, w których przebywają bohaterowie stanowią część historii. Nastrój można zbudować również za pomocą barw i świateł. Dowiedz się, jakimi technikami wykonywano tła w tradycyjnych animacjach i zapoznaj się z najpiękniejszymi dekoracjami z filmów Studia.

  • Jak ożywiamy obraz?
Kiedyś montaż odbywał się za pomocą wycinania i klejenia fragmentów taśmy. Dziś praca reżysera i montażysty wygląda inaczej. Studio Filmów Rysunkowych przeszło długą drogę - od wyzwań związanych ze zdobyciem materiałów do tworzenia produkcji sprzedawanych do ponad 80 krajów świata. Umiejętności techniczne pracowników SFR docenił też słynny amerykański producent Hanna-Barbera, który podjął współpracę przy tak popularnych filmach jak m.in. “Flintstonowie”.

  • Udźwiękowienie animacji
Ze Studiem Filmów Rysunkowych współpracowali wybitni polscy kompozytorzy, tacy jak m.in. Krzysztof Komeda lub Krzysztof Penderecki. Dowiedz się o tym więcej i zobacz jak kiedyś analogowo montowano dźwięki. Sprawdź jak stworzyć dźwięk wiatru i zgadnij, co ma wspólnego gumowa świnka z animowanym ptakiem. Z pewnością dobrą zabawą będzie również podkładanie głosów pod Kubę i Śrubę.

  • Wejście w świat wyobraźni (mapping 360°)
Wejdź w świat fantazji i otwieraj oczy szeroko, żeby niczego nie przegapić.

  • Popkulturowe szaleństwo
Wszyscy lubimy zabawki, komiksy i książki o naszych ulubionych bohaterach. Już kilkadziesiąt lat temu można było mieć swoje ukochane postaci z SFR na półkach. Przyjrzyj się wybranym popkulturowym gadżetom - zarówno tym współczesnym, jak i pochodzącym sprzed kilku dekad. Następnie przejdź się antresolą i zobacz, ile nagród zdobyły filmy, które powstały w Bielsku-Białej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.